Zasady udzielania zasiłku pogrzebowego
Śmierć bliskiej osoby to zawsze okres ciężki emocjonalnie, ale niestety także często obciążający finansowo. Właśnie dlatego funkcjonuje w Polsce instytucjonalne wsparcie, jakie związane jest w możliwością uzyskania zasiłku pogrzebowego. Jest to świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na pokrycie kosztów związanych z pochówkiem osoby zmarłej. Jakie są zasady przyznawania zasiłku i kto może się o niego ubiegać? Oto najważniejsze informacje na ten temat.
Zasiłek pogrzebowy - dla kogo jest przeznaczony
W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, że zasiłek pogrzebowy przysługuje w przypadku śmierci ubezpieczonego, emeryta lub rencisty albo innych osób wskazanych przez ustawodawcę. Świadczenie wynoszące 4 tysiące złotych jest przeznaczone dla osób lub podmiotów, które poniosły koszty pogrzebu. Z reguły korzysta z niego najbliższy członek rodziny zmarłego, ale niekiedy jego wysokość ulega podziałowi na kilka osób uprawnionych. Nie oznacza to jednak, że świadczenie przysługuje jedynie członkom rodziny. Zasiłek pogrzebowy może dostać każdy, kto zapłacił za pogrzeb. Może to być osoba z rodziny zmarłego, ale także osoba obca lub instytucja. Przysługuje on więc pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związkowi wyznaniowemu, jeśli byli płatnikami pogrzebu.
Przeczytaj również: Często zadawane pytania dotyczące transportu zwłok
Członkowie rodziny uprawnieni do otrzymania zasiłku pogrzebowego
Za członków rodziny uprawnionych do otrzymania zasiłku uznaje się małżonków (wdowę i wdowca), rodziców, ojczyma, macochę oraz osoby przysposabiające. Uprawnieni są także dzieci, zarówno własne, drugiego małżonka, przysposobione oraz umieszczone w rodzinie zastępczej. Ponadto, zasiłek przysługuje również innym dzieciom przyjętym na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, rodzeństwu, dziadkom, wnukom oraz osobom, nad którymi została ustanowiona opieka prawna. W przypadku trudności z załatwieniem zasiłku i określeniem osób uprawnionych, pomocne mogą okazać się formalności pogrzebowe Łódź.
Przeczytaj również: Czy istnieją różnice między zakładem a domem pogrzebowym?
Warunki uzyskania zasiłku pogrzebowego
Aby ubiegać się o zasiłek pogrzebowy należy spełnić jeden z trzech podstawowych warunków. Po pierwsze, osoba ubiegająca się musi być objęta ubezpieczeniem rentowym w ZUS, pobierać emeryturę albo rentę i zmarły musi być z jego rodziny. W drugim przypadku warunek jest taki, że zmarły był objęty ubezpieczeniem rentowym w ZUS, pobierał emeryturę lub rentę albo spełniał warunki do otrzymania takiego świadczenia. Trzeci warunek dotyczy osób nieubezpieczonych – aby ubiegać się o zasiłek pogrzebowy dla takiej osoby, musi ona pobierać zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu ubezpieczenia.
Przeczytaj również: Jakie są rodzaje trumien pogrzebowych?
Wymagane dokumenty
W celu uzyskania zasiłku pogrzebowego należy złożyć wniosek o wypłatę świadczenia (formularz ZUS Z12) oraz przedłożyć odpis skrócony aktu zgonu. W przypadku urodzenia martwego dziecka potrzebny jest odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub odpis zupełny aktu urodzenia z adnotacją urzędnika, że dziecko urodziło się martwe. Należy też przedstawić oryginały rachunków dotyczących kosztów pogrzebu oraz, jeśli występuje taka sytuacja, kopie rachunków potwierdzone przez bank za zgodność z oryginałem. W przypadku osób ubezpieczonych wymagane jest także zaświadczenie płatnika składek (np. pracodawcy) o tym, że albo zmarły, albo osoba ubiegająca się o zasiłek podlega ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.
Gdzie i kiedy składać dokumenty
Dokumenty należy złożyć w jednostce ZUS, która wypłacała emeryturę albo rentę zmarłemu (jeśli takie świadczenie otrzymywał) lub w jednostce ZUS zgodnie z miejscem zamieszkania osoby ubiegającej się o zasiłek - wyjaśnia przedstawiciel zakładu pogrzebowego Łódź. Termin składania wniosku to 12 miesięcy od dnia śmierci lub, w szczególnych przypadkach, od dnia pogrzebu.
Podsumowując, zasiłek pogrzebowy jest formą wsparcia finansowego dla osób ponoszących koszty związane z organizacją pogrzebu. Aby uzyskać takie wsparcie, należy spełnić określone warunki oraz przedstawić stosowne dokumenty. Pomoc finansowa może zostać przyznana w kwocie odpowiadającej faktycznie poniesionym kosztom, jednak nie przekraczającej limitu ustalonego przez ustawodawcę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana