Jak przygotować dziecko do wizyty u okulisty?
Troska o zdrowie dzieci wiąże się z wizytami u różnych specjalistów, a jednym z nich jest lekarz okulista. Badania okulistyczne powinno się przeprowadzać w regularnych odstępach, gdyż korzystanie przez dzieci i nastolatków z nowoczesnych technologii, może negatywnie wpływać na wzrok. Każda konsultacja u okulisty wymaga odpowiedniego przygotowania młodego pacjenta do badań okulistycznych. Sprawdźmy zatem, na czym te przygotowania polegają?
Jak przygotować dziecko do badań okulistycznych?
Nim zaczniemy przygotowywać dziecko na spotkanie z okulistą, trzeba najpierw zarejestrować się na wizytę. To właśnie podczas rejestracji otrzymamy odpowiednie wytyczne, a także informację o przebiegu wizyty. Później powinniśmy przeprowadzić rozmowę z dzieckiem, podczas której wyjaśnimy, na czym będzie polegało badanie. Warto uświadomić dziecku, że nie ma powodów, aby obawiać się tej wizyty. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które nigdy wcześniej nie były u okulisty.
Przeczytaj również: Kiedy wykonuje się RTG zębów?
Standardowe przygotowanie do badania dzieci, stosowane przez Centrum Okulistyki i Optyki — AGAMED z Częstochowy zależy od wieku dziecka. W przypadku, gdy badaniem będzie objęte dziecko, które ma mniej niż siedem lat, wówczas wizyta będzie składała się z dwóch etapów. Pierwszym, przeprowadzanym w domu jest aplikowanie do oczu dziecka kropli, których zadanie polega na rozszerzeniu źrenic, a tym samym ograniczeniu ich reakcji na światło. Drugim etapem, wykonywanym w gabinecie są specjalistyczne badania, pozwalające wykryć ewentualne wady wzroku i dobrać okulary, a w razie konieczności podjąć leczenie.
Przeczytaj również: Obrzęk plamki jako konsekwencja retinopatii cukrzycowej
Jakie badania oferuje gabinet okulistyczny?
Zakres badań, oferowanych przez gabinet okulistyczny zależy przede wszystkim od sprzętu, jakim dysponuje placówka. Im jest on nowocześniejszy, tym lepiej dla pacjenta, szczególnie gdy dotyczy to dzieci i młodzieży. Badaniem i leczeniem najmłodszych pacjentów powinien zajmować się okulista dziecięcy w Częstochowie. Specjalista taki wykona podstawowe i zaawansowane badania oczu, m.in. autorefraktometrie, czyli komputerowe badanie wzroku, perymetrie, potocznie nazywaną badaniem pola widzenia, USG gałki ocznej i oczodołu, topografie rogówki, czy optyczną koherentną tomografię.
Przeczytaj również: Jak przygotować się do masażu?
Ostatnie z wymienionych badań należy do najnowocześniejszych metod wykrywania różnego rodzaju wad wzroku. Dzięki niemu można zdiagnozować wiele poważnych chorób, np. zwyrodnienia siatkówki, choroby nerwu wzrokowego, czy zmiany rogówki oraz kąta przesączania. OCT to w pełni bezpieczna, a co ważne bezkontaktowa metoda, wykorzystująca wiązkę światła widzialnego. W dużej części przypadków nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta i zazwyczaj nie ma konieczności rozszerzenia źrenicy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana