Jak przebiega badanie słuchu?
Badanie słuchu to ważna część diagnostyki medycznej. Ta kompleksowa procedura obejmuje różnorodne testy mające na celu ocenę zdolności percepcji dźwięków oraz wykrycie ewentualnych deficytów słuchowych. W artykule tym przyjrzymy się szczegółowo przebiegowi tego procesu, omawiając różnorodne metody i techniki stosowane w diagnostyce słuchu.
Dlaczego warto regularnie badać swój słuch?
Problemy ze słyszeniem mogą dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ubytek słuchu może być spowodowany różnymi czynnikami – od genetycznych i środowiskowych, po te związane z wiekiem. Warto więc regularnie kontrolować swoją zdolność słyszenia, zwłaszcza gdy w rodzinie występowały problemy ze słuchem.
Przeczytaj również: Różnice między głuchotą a niedosłuchem
Pierwszymi objawami świadczącymi o postępującej utracie słuchu są trudności w rozumieniu mowy czy nadwrażliwość na głośne dźwięki. Takie symptomy powinny skłonić do odbycia wizyty u laryngologa. Lekarz podczas konsultacji przeprowadzi wywiad z pacjentem, oceni stan zdrowia i skieruje na badanie słuchu.
Przeczytaj również: Kiedy niezbędne jest wykonanie badań słuchu?
Audiometria tonalna – podstawowe badanie słuchu
Naczelnym badaniem słuchu jest audiometria tonalna, która polega na sprawdzeniu zdolności odbierania dźwięków o różnej częstotliwości i natężeniu. Pacjentowi zakłada się słuchawki, a audiofonolog (specjalista ds. słuchu) lub protetyk słuchu z AparaticaMed w Szczecinie przy pomocy specjalnego urządzenia (audiometru) podaje serię dźwięków. Pacjent ma za zadanie zgłaszać za pośrednictwem przycisku momenty, w których dany dźwięk staje się dla niego słyszalny. Badanie odbywa się w specjalnej, wygłuszonej kabinie.
Przeczytaj również: Co cechuje aparaty słuchowe typu RIC?
Jak przygotować się do badania słuchu?
W większości przypadków badanie słuchu nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim, jeśli występują problemy z nosogardzielą, uczulenia czy infekcje ucha, warto wcześniej zgłosić to lekarzowi lub specjaliście przeprowadzającemu badanie. W niektórych przypadkach może być konieczne odłożenie badania słuchu w czasie, aż nie ustąpią objawy chorobowe.
Ponadto dobrze jest unikać hałasu przed badaniem – nawet kilkugodzinny pobyt w hałaśliwym miejscu może wpłynąć na wynik badania słuchu. Warto też upewnić się, że ucho jest czyste i nie ma w nim żadnych zanieczyszczeń lub ciał obcych, które mogłyby wpłynąć na precyzję badania. Dlatego warto przed zbadaniem słuchu, udać się do laryngologa, który dokładnie obejrzy zewnętrzny przewód słuchowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana