Czym jest tzw. oczopląs?
Oczopląs to niekontrolowane, mimowolne ruchy gałek ocznych, które mogą występować w różnych kierunkach. Niekiedy stan ten może świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych, dlatego warto poznać jego przyczyny i objawy oraz przeczytać o możliwościach leczenia. Co trzeba wiedzieć na temat tzw. oczopląsu? Kiedy i do jakiego lekarza się zgłosić, jeśli zauważy się jego objawy?
Jakie są najczęściej spotykane przyczyny oczopląsu?
Oczopląs może mieć różne przyczyny, wśród których można wskazać:
choroby układu nerwowego — oczopląs może być spowodowany takimi schorzeniami jak stwardnienie rozsiane, udar mózgu czy guzy mózgu;
choroby ucha wewnętrznego — błędnik odpowiedzialny jest za utrzymanie równowagi i orientacji w przestrzeni. Uszkodzenie jego struktur może prowadzić do wystąpienia oczopląsu. Jeżeli wystąpi u Ciebie oczopląs, dobrze sprawdzić swój słuch;
Przeczytaj również: Jak przygotować dziecko do wizyty u okulisty?
zaburzenia metaboliczne i zatrucia — czasami oczopląs może być wynikiem niedoboru witamin lub zatrucia alkoholem, lekami lub innymi substancjami;
wady refrakcji oraz choroby oczu — niewłaściwe korekcje wad takich jak krótkowzroczność czy astygmatyzm, mogą prowadzić do wystąpienia oczopląsu. Inne możliwe przyczyny dotyczące schorzeń okulistycznych to m.in. jaskra, zaćma czy zapalenie nerwu wzrokowego.
Przeczytaj również: Obrzęk plamki jako konsekwencja retinopatii cukrzycowej
Oczopląs może przyjmować różne formy i mieć różne nasilenie. Jeżeli jednak zauważysz niepokojące objawy, zgłoś się do lekarza, który zdiagnozuje przyczyny występowania konkretnych objawów. Należy również mieć na uwadze, że niekontrolowane ruchy gałek ocznych mogą dotyczyć zarówno dorosłych, jak i maluchów. W drugim przypadku konieczne będzie odwiedzenie poradni okulistycznej dla dzieci w Warszawie lub innym mieście, a także udanie się z pociechą do innych lekarzy.
Przeczytaj również: O czym pamiętać, wybierając okulistę?
W jaki sposób diagnozuje się przyczyny oczopląsu?
Rozpoznanie przyczyn oczopląsu opiera się przede wszystkim na badaniu okulistycznym oraz neurologicznym. W ramach diagnostyki wykonuje się m.in.:
badanie ostrości wzroku,
badanie pola widzenia,
badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny głowy czy tomografia komputerowa,
badania laboratoryjne, aby wykluczyć zaburzenia metaboliczne.
W celu rozpoczęcia diagnostyki możesz zgłosić się m.in. do lekarza okulisty z Warszawy z Arkadia Medical i do neurologa.
Metody leczenia oczopląsu
Leczenie oczopląsu zależy od przyczyny tego zjawiska. Czasami wystarczy zacząć nosić odpowiednie okulary, podać witaminy czy zastosować leczenie farmakologiczne. W innych przypadkach konieczne może być leczenie chirurgiczne, np. w przypadku guza mózgu. W trakcie terapii nierzadko należy również skonsultować się z neurologiem, otolaryngologiem, a także innymi lekarzami. Ważne jest przede wszystkim dostosowywanie się do danych zaleceń oraz przeprowadzenie wszystkich potrzebnych do postawienia diagnozy badań.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana